





Yonex VCORE 98 8th Gen Tennis Racquet
This plush and spin-friendly weapon gets a more powerful beam for 2026. Introducing the VCORE 98 8th Gen — a perfect blend of speed, spin, and precision for intermediate to advanced players.
With a 98 sq.in. head, open 16x19 string pattern, and Yonex’s Energized ISOMETRIC shape (enlarged top for wider spin window), the VCORE 98 delivers easy power and heavy spin while remaining fast and manoeuvrable. It offers a more precise, predictable response than the VCORE 100 — ideal for targeting with pace or finishing long rallies.
2026 updates include a redesigned, thicker, more aerodynamic beam for added stability and power, wider grommet holes for greater string snapback, and an extended inner trench at the tip for improved flex and pocketing. The Servo Filter (thin elastic film in 2G-Namd FlexForce Graphite) and Vibration Dampening Mesh in the handle work together to provide optimal flex, plush feel, and superior vibration absorption.
Yonex has delivered a lively, spin-oriented update that intermediate and advanced players will love — combining plush response, explosive spin, and confident control in one impressive package.
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 98 in² / 632.26 cm² |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Strung Weight | 11.4 oz / 323 g |
| Balance | 12.79 in / 32.49 cm / 6 pts HL |
| Swingweight | 321 |
| Stiffness | 63 |
| Beam Width | 23 mm / 23.5 mm / 22 mm |
| Composition | 2G-Namd FlexForce / H.M. Graphite with Servo Filter |
| Power Level | Low-Medium |
| Stroke Style | Medium-Full |
| Swing Speed | Medium-Fast |
| Racquet Colors | Red |
| Grip Type | Yonex Synthetic |
| String Pattern | 16 Mains / 19 Crosses |
| Mains Skip | 7T, 9T, 8H |
| Stringing | Two Pieces – No Shared Holes |
| Recommended Tension | 45-60 pounds |
Original: $223.07
-65%$223.07
$78.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This plush and spin-friendly weapon gets a more powerful beam for 2026. Introducing the VCORE 98 8th Gen — a perfect blend of speed, spin, and precision for intermediate to advanced players.
With a 98 sq.in. head, open 16x19 string pattern, and Yonex’s Energized ISOMETRIC shape (enlarged top for wider spin window), the VCORE 98 delivers easy power and heavy spin while remaining fast and manoeuvrable. It offers a more precise, predictable response than the VCORE 100 — ideal for targeting with pace or finishing long rallies.
2026 updates include a redesigned, thicker, more aerodynamic beam for added stability and power, wider grommet holes for greater string snapback, and an extended inner trench at the tip for improved flex and pocketing. The Servo Filter (thin elastic film in 2G-Namd FlexForce Graphite) and Vibration Dampening Mesh in the handle work together to provide optimal flex, plush feel, and superior vibration absorption.
Yonex has delivered a lively, spin-oriented update that intermediate and advanced players will love — combining plush response, explosive spin, and confident control in one impressive package.
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 98 in² / 632.26 cm² |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Strung Weight | 11.4 oz / 323 g |
| Balance | 12.79 in / 32.49 cm / 6 pts HL |
| Swingweight | 321 |
| Stiffness | 63 |
| Beam Width | 23 mm / 23.5 mm / 22 mm |
| Composition | 2G-Namd FlexForce / H.M. Graphite with Servo Filter |
| Power Level | Low-Medium |
| Stroke Style | Medium-Full |
| Swing Speed | Medium-Fast |
| Racquet Colors | Red |
| Grip Type | Yonex Synthetic |
| String Pattern | 16 Mains / 19 Crosses |
| Mains Skip | 7T, 9T, 8H |
| Stringing | Two Pieces – No Shared Holes |
| Recommended Tension | 45-60 pounds |
























