

Yonex Percept 100L Tennis Racquet in Midnight Navy (280g)
New technology and structure combine with innovation to increase string snapback and movement, giving players access to the most spin in Yonex tennis history.
For all-around players looking for a light, flexible racquet with precision and feel. The frame employs morew layers* of graphite to increase rigidity of the racquet face. 3% more stability on the racquet face, providing improved consistency in ball trajectory.
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 100 in² / 645.16 cm² |
| Weight | 280 g / 9.9 oz |
| Grip Size | 0 - 4 |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Width Range | 23 mm / 23 mm / 23 mm |
| Balance Point | 335 mm |
| Material | HM Graphite / 2G-Namd™ Flex Force / Servo Filter |
| Color(s) | Midnight Navy, Olive Green |
| Recommended String | Polytour Rev / Polytour Pro / Rexis Speed |
| Stringing Pattern | 16 x 19 |
| Stringing Advice | 40 - 55 lbs |
| Made In | Japan |
| Item Code | 01PE100L |
Original: $223.07
-65%$223.07
$78.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
New technology and structure combine with innovation to increase string snapback and movement, giving players access to the most spin in Yonex tennis history.
For all-around players looking for a light, flexible racquet with precision and feel. The frame employs morew layers* of graphite to increase rigidity of the racquet face. 3% more stability on the racquet face, providing improved consistency in ball trajectory.
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 100 in² / 645.16 cm² |
| Weight | 280 g / 9.9 oz |
| Grip Size | 0 - 4 |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Width Range | 23 mm / 23 mm / 23 mm |
| Balance Point | 335 mm |
| Material | HM Graphite / 2G-Namd™ Flex Force / Servo Filter |
| Color(s) | Midnight Navy, Olive Green |
| Recommended String | Polytour Rev / Polytour Pro / Rexis Speed |
| Stringing Pattern | 16 x 19 |
| Stringing Advice | 40 - 55 lbs |
| Made In | Japan |
| Item Code | 01PE100L |






















