





Yonex VCORE 100L 8th Gen Tennis Racquet
Unleash Maximum spin with the latest 8th Generation Yonex VCORE 100L. Gone are the aerofins, replaced with a completely redesigned aerodynamic frame for increased swing speed, helping you generate spin on every shot no matter the swing style. A newly redesigned top-frame grommet allows the strings to move more freely, increasing snapback and generating more spin than ever before. The extended frame top length has been extended further, creating an even larger sweetspot, while the tapered inner frame is extended for improved ball pocketing. Servo Filter has been added to the VCORE lineup for the first time, filtering out any unwanted vibrations while providing significantly improved flex and snapback, giving you more precise feedback on every shot. Combined with the 2G-NAMD FlexForce graphite and VDM, the 8th Generation VCORE 100 provides maximum spin with a more responsive feel, without sacrificing any comfort. Weighing 280g unstrung, this is an ideal racquet for beginners and intermediates alike.
Specifications
| Head Size | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
| Length | 27 in. |
| Strung Weight | 10.0 oz. / 295 g |
| Unstrung Weight | 9.9 oz. / 280 g |
| Strung Balance | 1 Pt Head Light |
| Swingweight | 306 |
| Flex | 68 |
| Beam Width | 24 mm / 26 mm / 23 mm |
| Composition | H.M. Graphite, 2G-Namd Flex Force, VDM |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Recommended Tension | 45 - 60 lbs. |
| Grip | Yonex Synthetic |
| Product Code | 08VC100LFL |
Original: $223.07
-65%$223.07
$78.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unleash Maximum spin with the latest 8th Generation Yonex VCORE 100L. Gone are the aerofins, replaced with a completely redesigned aerodynamic frame for increased swing speed, helping you generate spin on every shot no matter the swing style. A newly redesigned top-frame grommet allows the strings to move more freely, increasing snapback and generating more spin than ever before. The extended frame top length has been extended further, creating an even larger sweetspot, while the tapered inner frame is extended for improved ball pocketing. Servo Filter has been added to the VCORE lineup for the first time, filtering out any unwanted vibrations while providing significantly improved flex and snapback, giving you more precise feedback on every shot. Combined with the 2G-NAMD FlexForce graphite and VDM, the 8th Generation VCORE 100 provides maximum spin with a more responsive feel, without sacrificing any comfort. Weighing 280g unstrung, this is an ideal racquet for beginners and intermediates alike.
Specifications
| Head Size | 100 sq. in. / 645 sq. cm. |
| Length | 27 in. |
| Strung Weight | 10.0 oz. / 295 g |
| Unstrung Weight | 9.9 oz. / 280 g |
| Strung Balance | 1 Pt Head Light |
| Swingweight | 306 |
| Flex | 68 |
| Beam Width | 24 mm / 26 mm / 23 mm |
| Composition | H.M. Graphite, 2G-Namd Flex Force, VDM |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Recommended Tension | 45 - 60 lbs. |
| Grip | Yonex Synthetic |
| Product Code | 08VC100LFL |
























