




Yonex VCORE 100 8th Gen Tennis Racquet
This powerful and spin-friendly weapon gets outfitted with a new beam for 2026. Introducing the 8th generation VCORE 100 — Yonex’s go-to for players who want plush feel, massive spin, and easy power in a user-friendly package.
The 100 sq.in. head combines Yonex’s modified ISOMETRIC shape (wider at 10 & 2 o’clock) with an open 16x19 pattern, delivering a huge spin window, higher launch angle, and effortless depth. With a mid-320s swingweight, it offers excellent stability and plow-through while remaining quick enough to attack the net and finish points.
For 2026, Yonex redesigns the beam for a more aerodynamic profile and strategic thickening, boosting stability and power. Wider grommet holes increase string snapback, and an extended inner trench at the tip adds flex and pocketing. The Servo Filter (elastic film in 2G-Namd FlexForce Graphite) and Vibration Dampening Mesh in the handle ensure optimal flex, plush response, and superior vibration control.
Intermediate to advanced players seeking a lively, spin-oriented racquet with forgiving power and confident control will love this refined update.
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 100 in² / 645.16 cm² |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Strung Weight | 11.2 oz / 318 g |
| Balance | 13 in / 33.02 cm / 4 pts HL |
| Swingweight | 325 |
| Stiffness | 65 |
| Beam Width | 24 mm / 26 mm / 23 mm |
| Composition | 2G-Namd FlexForce / H.M. Graphite with Servo Filter |
| Power Level | Low-Medium |
| Stroke Style | Medium-Full |
| Swing Speed | Medium-Fast |
| Racquet Colors | Red |
| Grip Type | Yonex Synthetic |
| String Pattern | 16 Mains / 19 Crosses |
| Mains Skip | 7T, 9T, 8H |
| Stringing | Two Pieces – No Shared Holes |
| Recommended Tension | 45-60 pounds |
Original: $223.07
-65%$223.07
$78.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This powerful and spin-friendly weapon gets outfitted with a new beam for 2026. Introducing the 8th generation VCORE 100 — Yonex’s go-to for players who want plush feel, massive spin, and easy power in a user-friendly package.
The 100 sq.in. head combines Yonex’s modified ISOMETRIC shape (wider at 10 & 2 o’clock) with an open 16x19 pattern, delivering a huge spin window, higher launch angle, and effortless depth. With a mid-320s swingweight, it offers excellent stability and plow-through while remaining quick enough to attack the net and finish points.
For 2026, Yonex redesigns the beam for a more aerodynamic profile and strategic thickening, boosting stability and power. Wider grommet holes increase string snapback, and an extended inner trench at the tip adds flex and pocketing. The Servo Filter (elastic film in 2G-Namd FlexForce Graphite) and Vibration Dampening Mesh in the handle ensure optimal flex, plush response, and superior vibration control.
Intermediate to advanced players seeking a lively, spin-oriented racquet with forgiving power and confident control will love this refined update.
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 100 in² / 645.16 cm² |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Strung Weight | 11.2 oz / 318 g |
| Balance | 13 in / 33.02 cm / 4 pts HL |
| Swingweight | 325 |
| Stiffness | 65 |
| Beam Width | 24 mm / 26 mm / 23 mm |
| Composition | 2G-Namd FlexForce / H.M. Graphite with Servo Filter |
| Power Level | Low-Medium |
| Stroke Style | Medium-Full |
| Swing Speed | Medium-Fast |
| Racquet Colors | Red |
| Grip Type | Yonex Synthetic |
| String Pattern | 16 Mains / 19 Crosses |
| Mains Skip | 7T, 9T, 8H |
| Stringing | Two Pieces – No Shared Holes |
| Recommended Tension | 45-60 pounds |
























