





Wilson Ultra 100L V5 Tennis Racquet (2025)
Marking the next phase of the Ultra series, the Ultra 100L V5 provides a lighter, arm-friendly alternative for players looking to balance playability with power. Combining bold design with game-changing performance, its revamped construction and refined geometry deliver a fresh playing experience that continues the excellence of its predecessors. SI3D technology optimizes frame bending, providing an explosive mix of targeted power, spin and control. FORTYFIVE° technology boosts stability for more consistent strokes and greater shot confidence. An expanded sweet spot with longer dwell time amplifies controllable power, while dual-tapered beam construction maximizes power and forgiveness. The Ultra 100L V5 stuns with an "electric indigo" shade that creates a captivating visual effect.
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 645 cm² / 100 in² |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33.5 cm / -2 pts |
| Strung Weight | 296 g / 10.44 oz |
| Taper System | 24-26.5-24.25 mm |
| Unstrung Balance | 32.5 cm / -6 pts |
| Unstrung Weight | 280 g / 9.88 oz |
| Model Number | WR17890 |
Original: $211.37
-65%$211.37
$73.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Marking the next phase of the Ultra series, the Ultra 100L V5 provides a lighter, arm-friendly alternative for players looking to balance playability with power. Combining bold design with game-changing performance, its revamped construction and refined geometry deliver a fresh playing experience that continues the excellence of its predecessors. SI3D technology optimizes frame bending, providing an explosive mix of targeted power, spin and control. FORTYFIVE° technology boosts stability for more consistent strokes and greater shot confidence. An expanded sweet spot with longer dwell time amplifies controllable power, while dual-tapered beam construction maximizes power and forgiveness. The Ultra 100L V5 stuns with an "electric indigo" shade that creates a captivating visual effect.
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 645 cm² / 100 in² |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33.5 cm / -2 pts |
| Strung Weight | 296 g / 10.44 oz |
| Taper System | 24-26.5-24.25 mm |
| Unstrung Balance | 32.5 cm / -6 pts |
| Unstrung Weight | 280 g / 9.88 oz |
| Model Number | WR17890 |
























