





Wilson Ultra 100 V5 Tennis Racquet (2025)
The Ultra 100 V5 marks the next phase of the Ultra series, combining bold design with game-changing performance. With a revamped construction and refined geometry, this racket delivers a fresh playing experience unlike its predecessors. Key updates include SI3D technology, which optimizes frame bending for power, spin and control targeted to intermediate and advanced players. FORTYFIVE° technology boosts stability, leading to more consistent strokes and greater confidence on every shot. An expanded sweet spot with longer dwell time increases pocketing, while dual-tapered beam construction maximizes power without sacrificing forgiveness. Aesthetically, the Ultra 100 V5 stands out with its "electric indigo" shade, creating a captivating visual effect that will turn heads on the court.
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 645 cm² / 100 in² |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33 cm / -4 pts |
| Strung Weight | 316 g / 11.15 oz |
| Taper System | 24-26.5-24.25 mm |
| Unstrung Balance | 32 cm / -7 pts |
| Unstrung Weight | 300 g / 10.58 oz |
| Model Number | WR17880 |
Original: $218.68
-65%$218.68
$76.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ultra 100 V5 marks the next phase of the Ultra series, combining bold design with game-changing performance. With a revamped construction and refined geometry, this racket delivers a fresh playing experience unlike its predecessors. Key updates include SI3D technology, which optimizes frame bending for power, spin and control targeted to intermediate and advanced players. FORTYFIVE° technology boosts stability, leading to more consistent strokes and greater confidence on every shot. An expanded sweet spot with longer dwell time increases pocketing, while dual-tapered beam construction maximizes power without sacrificing forgiveness. Aesthetically, the Ultra 100 V5 stands out with its "electric indigo" shade, creating a captivating visual effect that will turn heads on the court.
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 645 cm² / 100 in² |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33 cm / -4 pts |
| Strung Weight | 316 g / 11.15 oz |
| Taper System | 24-26.5-24.25 mm |
| Unstrung Balance | 32 cm / -7 pts |
| Unstrung Weight | 300 g / 10.58 oz |
| Model Number | WR17880 |
























