





Wilson Roland Garros Blade 98 V9 16X19 Tennis Racquet (2025)
Inspired by the unique colors and textural elements of Roland-Garros 2025, this limited-edition tennis racket embodies the elegance and legacy of the prestigious clay court tournament. Designed for players who know their strengths and how to play to them, this adult-size performance racket features Stablefeel and DirectConnect technologies, resulting in a firmer feel with increased stability for a more connected-to-the-ball feel. The Click & Go bumper and grommets allow for quick and easy replacement with better durability and a superior fit. Weighing in at under 11 ounces, this unstrung racket is perfect for advanced players seeking a playable balance of power, spin generation and feel.
Specification:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 632 cm² / 98 in² |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33 cm |
| Strung Weight | 321 g / 11.32 oz |
| Taper System | 20.6 mm |
| Unstrung Balance | 32 cm |
| Unstrung Weight | 305 g / 10.76 oz |
| Model Number | WR17390 |
Original: $189.43
-65%$189.43
$66.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the unique colors and textural elements of Roland-Garros 2025, this limited-edition tennis racket embodies the elegance and legacy of the prestigious clay court tournament. Designed for players who know their strengths and how to play to them, this adult-size performance racket features Stablefeel and DirectConnect technologies, resulting in a firmer feel with increased stability for a more connected-to-the-ball feel. The Click & Go bumper and grommets allow for quick and easy replacement with better durability and a superior fit. Weighing in at under 11 ounces, this unstrung racket is perfect for advanced players seeking a playable balance of power, spin generation and feel.
Specification:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 632 cm² / 98 in² |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33 cm |
| Strung Weight | 321 g / 11.32 oz |
| Taper System | 20.6 mm |
| Unstrung Balance | 32 cm |
| Unstrung Weight | 305 g / 10.76 oz |
| Model Number | WR17390 |
























