






Wilson Pro Staff 97L Classic Tennis Racquet (2026)
Since it debuted in the '80s, Wilson's Pro Staff tennis rackets have been sweeping up titles and winning the hearts of players worldwide. A lightweight and highly maneuverable frame, the Pro Staff 97L Classic connects vintage style with four decades of innovation. Designed with Paradigm Bending technology to optimize the bending profile between the shaft and hoop, it offers precision and pinpoint control. We arranged the double braid at 45-degree angles, allowing the frame to breathe more upon impact. This increases dwell time while maintaining the stability responsible for that signature Pro Staff feel.
Specifications
| Head Size | 626 sq cm / 97 sq in |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33.5 cm / -2 pts |
| Strung Weight | 305 g / 10.76 oz |
| Taper System | 23 mm |
| Unstrung Balance | 32.5 cm / -6 pts |
| Unstrung Weight | 290 g / 10.23 oz |
| Model Number | WR20140 |
Original: $211.37
-65%$211.37
$73.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Since it debuted in the '80s, Wilson's Pro Staff tennis rackets have been sweeping up titles and winning the hearts of players worldwide. A lightweight and highly maneuverable frame, the Pro Staff 97L Classic connects vintage style with four decades of innovation. Designed with Paradigm Bending technology to optimize the bending profile between the shaft and hoop, it offers precision and pinpoint control. We arranged the double braid at 45-degree angles, allowing the frame to breathe more upon impact. This increases dwell time while maintaining the stability responsible for that signature Pro Staff feel.
Specifications
| Head Size | 626 sq cm / 97 sq in |
| Length | 68.58 cm / 27 in |
| String Pattern | 16x19 |
| Strung Balance | 33.5 cm / -2 pts |
| Strung Weight | 305 g / 10.76 oz |
| Taper System | 23 mm |
| Unstrung Balance | 32.5 cm / -6 pts |
| Unstrung Weight | 290 g / 10.23 oz |
| Model Number | WR20140 |
























