

Head Radical Pro 2023 Tennis Racquet
Head adds another chapter to the iconic Radical Pro! The 2023 update features a compact 98 in² head and the thinnest beam in the Radical family, delivering outstanding control and precision on full swings. Weighing over 11.5 oz strung, this racquet has the mass to comfortably redirect pace from bigger hitters while offering impressive pop when you swing fast.
For 2023, Head introduces Auxetic construction in the yoke for improved ball feedback and a more connected feel at impact. Combined with Graphene Inside (Graphene 360+) and SpiralFibers in the lower head, it provides exceptional stability, easy power, and a softer response. The Control Pattern — with denser mains in the center — creates a precise, predictable trajectory, giving you the confidence to go big and aim for ambitious targets.
Perfect for experienced players who demand control, feel, and plow-through in one seductive package. The solid, plush impact feel is the cherry on top!
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 98 in² / 632.26 cm² |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Strung Weight | 11.7 oz / 332 g |
| Balance | 12.75 in / 32.39 cm / 6 pts Head Light |
| Swingweight | 325 |
| Stiffness | 64 |
| Beam Width | 20 mm / 21.5 mm / 21 mm |
| Composition | Graphene 360+ / Graphite with Auxetic construction |
| Power Level | Low-Medium |
| Stroke Style | Medium-Full |
| Swing Speed | Medium-Fast |
| Colors | Orange / Blue |
| Grip Type | Head Hydrosorb Pro |
| String Pattern | 16 Mains / 19 Crosses |
| Mains Skip | 8T, 8H |
| Stringing | Two Pieces – No Shared Holes |
| Recommended Tension | 48-57 lbs |
Original: $109.71
-65%$109.71
$38.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Head adds another chapter to the iconic Radical Pro! The 2023 update features a compact 98 in² head and the thinnest beam in the Radical family, delivering outstanding control and precision on full swings. Weighing over 11.5 oz strung, this racquet has the mass to comfortably redirect pace from bigger hitters while offering impressive pop when you swing fast.
For 2023, Head introduces Auxetic construction in the yoke for improved ball feedback and a more connected feel at impact. Combined with Graphene Inside (Graphene 360+) and SpiralFibers in the lower head, it provides exceptional stability, easy power, and a softer response. The Control Pattern — with denser mains in the center — creates a precise, predictable trajectory, giving you the confidence to go big and aim for ambitious targets.
Perfect for experienced players who demand control, feel, and plow-through in one seductive package. The solid, plush impact feel is the cherry on top!
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Head Size | 98 in² / 632.26 cm² |
| Length | 27 in / 68.58 cm |
| Strung Weight | 11.7 oz / 332 g |
| Balance | 12.75 in / 32.39 cm / 6 pts Head Light |
| Swingweight | 325 |
| Stiffness | 64 |
| Beam Width | 20 mm / 21.5 mm / 21 mm |
| Composition | Graphene 360+ / Graphite with Auxetic construction |
| Power Level | Low-Medium |
| Stroke Style | Medium-Full |
| Swing Speed | Medium-Fast |
| Colors | Orange / Blue |
| Grip Type | Head Hydrosorb Pro |
| String Pattern | 16 Mains / 19 Crosses |
| Mains Skip | 8T, 8H |
| Stringing | Two Pieces – No Shared Holes |
| Recommended Tension | 48-57 lbs |















