
Head IG Speed Xceed Prestrung Tennis Racquet
Learning to play tennis is even more fun with the IG SPEED XCEED TENNIS RACQUET. Perfect for beginners, this racquet has a modern, striking design and is lightweight and easy to handle. The full graphite construction offers all-round playability and comfort.
• Lightweight and easy to handle for new players
• Full graphite construction
• All-round playability and comfort
• Striking design
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Weight (Unstrung) | 270 g / 9.5 oz |
| String Pattern | 16x19 |
| Head Size | 645 cm² / 100 in² |
| Grip Size | 0-5 |
| Balance | 335 mm / 0.3 in HL |
| Length | 685 mm / 27.0 in |
| Beam | 24-26-21 mm |
Original: $76.79
-65%$76.79
$26.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Learning to play tennis is even more fun with the IG SPEED XCEED TENNIS RACQUET. Perfect for beginners, this racquet has a modern, striking design and is lightweight and easy to handle. The full graphite construction offers all-round playability and comfort.
• Lightweight and easy to handle for new players
• Full graphite construction
• All-round playability and comfort
• Striking design
Specifications:-
| Specification | Details |
|---|---|
| Weight (Unstrung) | 270 g / 9.5 oz |
| String Pattern | 16x19 |
| Head Size | 645 cm² / 100 in² |
| Grip Size | 0-5 |
| Balance | 335 mm / 0.3 in HL |
| Length | 685 mm / 27.0 in |
| Beam | 24-26-21 mm |















